X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

24η αγ.: Νέο γκολ Κονέ, ο Μπαλοτέλι έσωσε τη Μίλαν

Ο Παναγιώτης Κονέ σκόραρε ξανά κι έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στην Μπολόνια κόντρα στη Σιένα. Ομοίως, ο Μάριο Μπαλοτέλι ισοφάρισε στο τέλος για τη Μίλαν, η οποία έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από τη Σαρδηνία κόντρα στην Κάλιαρι για την 24η αγωνιστική της Serie A. Επιστροφή στις νίκες για Ίντερ, νέα ήττα για τη Ρόμα, 3-1 από τη Σαμπντόρια.

Gianfilippo Oggioni / LaPresse 10-02-2013 Bologna Sport Calcio Bologna - Siena - Serie A Tim 2012/2013 Nella foto: Kone' esulta Gianfilippo Oggioni / LaPresse 02-10-2013 Bologna (Italy) Sport Soccer Bologna - Siena - Serie A Tim 2012/2013 In the Photo: Kone' celebrates LAPRESSE

Ο Παναγιώτης Κονέ συνεχίζει να χαρίζει πόντους στην Μπολόνια, σκοράροντας για 2η σερί εβδομάδα στην ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο τη Σιένα. Ο Έλληνας διεθνής μέσος υποδέχθηκε μία εκτέλεση φάουλ του Αλεσάντρο Ντιαμάντι και ισοφάρισε για τους "ροσομπλού", που λίγα λεπτά νωρίτερα είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ από το γκολ του Ίνοσεντ Εμεγκάρα. Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα στο "Νταλ' Άρα" ήταν διαφορετική, με χαμηλό ρυθμό και λίγες ευκαιρίες. Ο Στέφανο Πιόλι δεν έριξε στο ματς τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και η Μπολόνια παραμένει μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, υποχώρηση στη βαθμολογία και αφύπνιση. Η Ίντερ μάζεψε τα κομμάτια της από τις τελευταίες αγωνιστικές αποτυχίες και έφτασε στη νίκη 3-1 επί της Κιέβο στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", που την επαναφέρει στη μάχη του Champions League. Αν και η αμυντική γραμμή ήταν και πάλι κατώτερη των περιστάσεων, η φανταστική απόδοση του Αντόνιο Κασάνο ήταν αρκετή για τους 3 βαθμούς.

Inter Milan's Antonio Cassano celebrates after scoring against Chievo Verona during their Serie A soccer match at Giuseppe Meazza stadium in Milan February 10, 2013. REUTERS/Stefano Rellandini (ITALY - Tags: SPORT SOCCER) Picture Supplied by Action Images ACTION IMAGES / REUTERS

Ο Fantantonio άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό και έβγαλε την πάσα για το 60ό γκολ του Ντιέγο Μιλίτο με τη φανέλα της Ίντερ στο 50ό λεπτό. Ενδιάμεσα, η αξιόμαχη ομάδα της Βερόνα είχε ισοφαρίσει με τον Λούκα Ριγκόνι, ενώ το προβάδισμα στους "νερατζούρι" το ξαναέδωσε ο Αντρέα Ρανόκια. Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν περισσότερους κινδύνους σε γρήγορες αντεπιθέσεις, αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν άλλο τέρμα και έμειναν στο 3-1, που τους επαναφέρει στην 4η θέση (είχε προσπεράσει η Μίλαν).

Αυτήν τη φορά ο Μάριο Μπαλοτέλι κατάφερε να δώσει στη Μίλαν μόνο το βαθμό της ισοπαλίας 1-1 με την Κάλιαρι στην "ΙΣ Αρένα". Ο Ιταλός επιθετικός σκόραρε ξανά με πέναλτι στα τελευταία λεπτά της συνάντησης, έφτασε τα 3 γκολ σε 2 ματς και εξακολουθεί να μετράει μόλις μία ήττα στα 35 ματς πρωταθλήματος όπου έχει σημειώσει τέρμα (το Δεκέμβριο του 2011 κόντρα στην Τσέλσι). Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, από την άλλη, διατήρησε τις αμφιβολίες προς το πρόσωπό του, παίζοντας με σέντρες παρότι είχε στον αγωνιστικό χώρο ποδοσφαιριστές που θέλουν την μπάλα στα πόδια τους.

Cagliari's forward Victor Ibarbo (C) celebates with teammates after scoring against AC Milan during their Serie A football match at the Cagliari's Is Arenas stadium on February 10, 2013. AFP PHOTO / ALBERTO LINGRIA AFP

Οι Σαρδήνιοι αντιμετώπισαν θετικά την ταχύτητα των νεαρών παικτών των "ροσονέρι" και εκμεταλλεύθηκαν την αντιστρόφως ανάλογη άμυνά των αντιπάλων τους στο 45ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ με τον Βίκτορ Ιμπάρμπο. Οι ευκαιρίες των φιλοξενουμένων δεν βρήκαν στόχο και χρειάστηκε το πέναλτι του Νταβίντε Αστόρι (ο οποίος αποβλήθηκε), ώστε να δοθεί η ευκαιρία στον Super Mario να σώσει ένα βαθμό.

Η ελεύθερη πτώση της Ρόμα συνεχίζεται. Για 6ο σερί παιχνίδι, οι "τζιαλορόσι" έμειναν μακριά από τη νίκη (τελευταία επιτυχία το 4-2 επί της Μίλαν πριν από τα Χριστούγεννα) και αυτήν τη φορά δεν υπάρχει ο Ζντένεκ Ζέμαν στον πάγκο για να απευθυνθούν τα βέλη. Η Σαμπντόρια επιβλήθηκε 3-1 των Ρωμαίων και τους πλησίασε στους 6 πόντους, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή ανάκαμψη με τον Ντέλιο Ρόσι στον πάγκο. Ο Αουρέλιο Αντρεατσόλι που αντικαθιστά τον Τσέχο προπονητή χρησιμοποίησε ως βασικούς τους "εξοστρακισμένους" παίκτες του προκατόχου του, Μάρτεν Στεκέλενμπουργκ και Ντανιέλε ντε Ρόσι (στη θέση του τιμωρημένου Παναγιώτη Ταχτσίδη), ενώ κράτησε τον Βασίλη Τοροσίδη στον πάγκο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί επιθετικά, έχασαν και μία μοναδική ευκαιρία με τον Μίραλεμ Πιάνιτς, ενώ το μόνιμο "αγκάθι" τους, η αμυντική λειτουργία, δεν αντιμετώπισε δυσκολίες. Στο 51', μάλιστα, ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Έρικ Λαμέλα, που θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Κάπου εκεί, ήρθε η κατάρρευση, αφού 5 λεπτά αργότερα, ο Μαρσέλο Εστιγαρίμπια άνοιξε το σκορ. Στο 69' ο Πάμπλο Οσβάλντο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και ακολούθησε νέα τιμωρία από τους Γενοβέζους, με το γκολ του Τζιανλούκα Σανσόνε. Ο Λαμέλα τελικά σκόραρε στο 75', αλλά αμέσως μετά έβαλε την "πινελιά" του ο 20χρονος Αργεντινός Μάουρο Ικάρντι που βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα. Η τύχη σε καμία περίπτωση δεν ήταν με τη Ρόμα, η οποία είχε δοκάρι με τον Λαμέλα στο 79ο λεπτό και αποχώρησε από τη Γένοβα με ακόμα ένα αποτυχημένο αποτέλεσμα.

# Ο Σωτήρης Νίνης αγωνίστηκε μετά από πολύ καιρό σε ματς της Πάρμα, αφού πέρασε ως αλλαγή στο 7' στη θέση του τραυματία Μακντόναλντ Μαριγκά. Αν και άρχισε ορεξάτος, η απόδοσή του έπεσε στη συνέχεια και δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του απέναντι στην Τζένοα του Αλέξανδρου Τζόρβα (στον πάγκο).