Πανναξιακός - ΑΕΚ 0-5

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και χατ-τρικ του Μπρέσεβιτς η ΑΕΚ διέλυσε 5-0 τον Πανναξιακό στη Νάξο.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της Νάξου, παρά το γεγονός ότι δεν είχε γκολ και παρά τις κάκιστες καιρικές συνθήκες που περιελάμβαναν δυνατή -κατά διαστήματα- βροχή και πολύ αέρα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς χάθηκε από τους παίκτες του Πανναξιακού στο 9', με τον Βούλγαρη να αγγίζει το γκολ και τους παίκτες της ΑΕΚ να διώχνουν. Ο... ρόλος των γηπεδούχων στο ματς κάπου εκεί ολοκληρώθηκε, διότι στη συνέχεια ανέλαβε η Ένωση τα ηνία, πίεσε ασφυκτικά και άρχισε να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Ο Ντακόλ στο 14' και στο 17', ο Πεταυράκης στο 22', ο Ανάκογλου στο 40' και ο Πλατέλλας στο 44', είχαν τις καλύτερες στιγμές για την ΑΕΚ, που κατέληξαν είτε λίγο άουτ είτε πάνω στον Γιουργούση.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε... ευκαιρίες! Είχε μόνο γκολ! Μια καταιγιστική ΑΕΚ που "όπλιζε" και "πυροβολούσε" όποτε ήθελε και που κατάφερε να σκοράρει 4 φορές στον απίστευτο χρόνο των 16(!) λεπτών.

Ο χορός των γκολ άρχισε στο 47', με τον Μπρέσεβιτς να ανοίγει το σκορ με δυνατή κεφαλιά και έπειτα από σέντρα ακριβείας του Γροντή. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κροάτης ευστοχεί σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Πλατέλλας από μαρκάρισμα του Καλογέρη. Με το κερδισμένο πέναλτι, ο Πλατέλλας πήρε μπρος και ανέλαβε το ρόλο του σκόρερ: σημείωσε το 0-3 στο 57' μετά από μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, καθώς και το 0-4 με αριστερό πλασέ στο 63' και έπειτα από κόντρες στην περιοχή του Πανναξιακού.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε και στο ρελαντί πέτυχε και πέμπτο γκολ στο 76': αυτή τη φορά ήταν ο Μπρέσεβιτς που με αυτό το τέρμα σημείωνε χατ τρικ! Η εντυπωσιακά παραγωγική Ένωση του δευτέρου ημιχρόνου συνέχισε να κυνηγά ένα έκτο γκολ ως το τέλος, ειδικά μετά το 85' που αποβλήθηκε ο Λίμα για τον Πανναξιακό. Το έκτο γκολ δεν ήρθε, ωστόσο το παιχνίδι στη Νάξο αποτέλεσε σε κάθε περίπτωση το πιο παραγωγικό εκτός έδρας φετινό ματς της ΑΕΚ.

Μετά από ένα σερί κακών έως μέτριων εμφανίσεων, η ΑΕΚ έδειξε να βρίσκει ξανά τον εαυτό της την περασμένη εβδομάδα στο 3-0 με τον Ερμή Ζωνιανιών. Αυτό επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά στο 5-0 στη Νάξο, με την Ένωση να φανερώνει άλλη μια φορά την απόλυτή ανωτερότητά της απέναντι σε κάθε ομάδα του 6ου ομίλου. Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή η αποτελεσματικότητά της στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η διάθεση των παικτών της (και μάλιστα σε βαρύ τερέν) να προσπαθούν για ακόμη περισσότερα γκολ μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Φιλότιμος ο Πανναξιακός, που παραδόθηκε στη μοίρα του από τη στιγμή που δεν έκανε γκολ τη μεγάλη ευκαιρία που είχε στην αρχή του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας (68' Τσουκαλάς), Τσιρίλο, Ρόβας, Πεταυράκης, Κορδέρο (83' Τσεβάς), Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής (68' Παληαρούτας), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ: Γιουργούσης, Μεσημέρης, Τσαρτσαράς, Ανδρεόπουλος, Λίμα, Καλογέρης, Καρούσης (41' Παπαδόπουλος), Βούλγαρης, Ντούκας, Αριανούτσος, Ρόβας.

Το live της αναμέτρησης

14:07
Καλησπέρα σας, από εδώ θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη του αγώνα της ΑΕΚ με τον Πανναξιακό.
14:07
Αρχικά να τονίσουμε πως δεν υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη.
14:09
Δεν είναι καλές οι καιρικές συνθήκες ως τώρα, υπάρχει έντονη βροχόπτωση.
14:11
Συνθέσεις:
ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Τσιρίλο, Ρόβας, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής, Ντακόλ,  Μπρέσεβιτς
Πανναξιακός: Γιουργούσης, Μεσημέρης, Τσαρτσαράς, Ανδρεόπουλος, Λίμα, Καλογέρης, Καρούσης , Βούλγαρης, Ντούκας, Αριανούτσος, Ρόβας.
14:21
Η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή του ομίλου της, παρά την ποινή αφαίρεσης βαθμών που της επιβλήθηκε, ενώ η ομάδα της Νάξου είναι στη 13η θέση.
14:32
Ξεκίνησε το παιχνίδι
14:35
3' λεπτό: O Μπρέσεβιτς με κακό σουτ στέλνει τη μπάλα άουτ

14:36
Μπορεί η βροχή να έχει κοπάσει, όμως, εξακολουθεί να υπάρχει πολύ ισχυρός αέρας.
14:39
9ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Βούλγαρη να αγγίζει το γκολ και τους παίκτες της ΑΕΚ να διώχνουν.
14:43
12o λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Λίμα.
14:46
14ο λεπτό: Καλή ατομική ενέργεια από τον Ντακόλ, το σουτ του οποίου φεύγει ελάχιστα άουτ.
14:52
17ο λεπτό: Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ με εκφραστή της προσπάθειας και πάλι τον Ντακόλ, ο οποίος δε βρήκε στόχο.
14:54
22ο λεπτό: Σέντρα-σουτ από τον Πευαράκη, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιουρούση.
14:55
24ο λεπτό: Εξαιρετική ενέργεια από τον Πλατέλλα, ο οποίος περνάει τρεις παίκτες, καλή και η πάσα για τον Ανάκογλου, ο οποίος όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
14:58
Υπενθυμίζουμε ότι δεν υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη. Μόνο ένα τοπικό κανάλι της Νάξου, το Zeys tv έχει εικόνα.
15:02
31ο λεπτο: Τρικυμία στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Καρακιολίδης όμως μαζεύει έγκαιρα τη μπάλα.

15:08
35o λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μπρέσεβιτς
15:11
40ο λεπτό: Πολύ καλό σουτ από τον Ανάκογλου, ωραία επέμβαση από τον Γιουργούση.
15:14
43ο λεπτό: Ο Γροντής δοκιμάζει το πόδι του, αλλά στέλνει την μπάλα αρκετά άουτ.
15:15
44ο λεπτό: Νέα καλή επέμβαση του Γιουργούση σε σουτ του Πλατέλλα.
15:17
44o λεπτό: Άλλη μία τελική για την ΑΕΚ με τον Κορδέρο να μη βρίσκει στόχο.
15:18
45ο λεπτό: Νέα σέντρα από το Γροντή με αποδέκτη το Ντακόλ που κάνει επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της Νάξου

15:21
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να πιέζει πολύ προς το τέλος, αλλά να μην καταφέρνει να βρει το γκολ
15:35
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
15:36
47ο λεπτό: Γκολ για την ΑΕΚ με τον Μπρέσεβιτς. Ο Κροάτης με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Γιουργούση. Από τα πόδια του Γροντή άρχισε η φάση.
15:41
51o λεπτό: Καλό φάουλ από τον Ρόβα, αντιδρά σωστά ο Γιουργούσης.
15:42
52ο λεπτό: Πέναλτι για την ΑΕΚ, το οποίο κερδίζει ο Πλατέλλας.
15:44
53ο λεπτό: Ευστοχεί από τα 11 βήματα ο Μπρέσεβιτς, δεύτερο προσωπικό γκολ του Κροάτη.
15:47
57ό λεπτό: Τρίτο γκολ για την ΑΕΚ με τρομερή ενέργεια από τον Πλατέλλα. Ο πρώην παίκτης της Ξάνθης πέρασε έναν προσωπικό αντίπαλο και μετά κρέμασε τον Γιουργούση.
15:54
63o λεπτό: Και τέταρτο γκολ για την ΑΕΚ με σκόρερ και πάλι τον Πλατέλλα. Από κόντρα η μπάλα έφτασε στον παίκτη της Ένωσης, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
15:57
66o λεπτό: Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Βούλγαρη, ο Καραγκιολίδης βγάζει σε κόρνερ.
16:00
69ο λεπτό: Καλό σουτ από τον Ρόβα, αποκρούει ο Καραγκιολίδης.
16:04
76o λεπτό: Νέο γκολ για την εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο ΑΕΚ, Μπρέσεβιτς και πάλι ο σκόρερ. Χατ τρικ από τον Κροάτη.
16:11
83o λεπτό: Ολοκληρώνει τις αλλαγές του με τον Τσεβά στη θέση του Κορδέρο ο Δέλλας.
16:12
85ο λεπτό: Κόκκινη κάρτα στον Λίμα για διαμαρτυρία, με δέκα ο Πανναξιακός για τα τελευταία λεπτά.
16:15
Η ΑΕΚ ψάχνει και το 6ο γκολ στην αναμέτρηση.
16:21
Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Νάξο, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει μια μεγάλη σε έκταση νίκη επί των γηπεδούχων. Με χατ τρικ του Μπρέσεβιτς και δύο γκολ του Πλατέλλα, ο "Δικέφαλος" επικράτησε με 5-0.