X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

15η αγ.: Έσπασε την κατάρα ο Βαλβέρδε, οξυγόνο από Οζίλ στη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Βαλένθια νίκησε για πρώτη φορά εκτός έδρας από τις 18 Μαρτίου (1-0 την Οσασούνα), με τον Ερνέστο Βαλβέρδε να κάνει θετικό ντεμπούτο στον πάγκο των "νυχτερίδων" στην 15η αγωνιστική της Primera Division. Ο Μεσούτ Οζίλ διατήρησε "ζωντανή" τη Ρεάλ Μαδρίτης στη διεκδίκηση των σκήπτρων στην Primera Division, αφού με τα 2 τέρματά του οδήγησε τους πρωταθλητές στη νίκη 3-2 επί της σκληροτράχηλης Βαγιαδολίδ. Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μάλαγα.

Η "κατάρα" του "Σαν Μαμές" δεν υφίσταται πλέον. Μετά από σχεδόν 9 μήνες, η Βαλένθια νίκησε για πρώτη φορά μακριά από την έδρα της στο πρωτάθλημα, με θύμα την Οσασούνα στο "Σαδάρ". Το 1-0 στην Παμπλόνα συνδυάστηκε με το ντεμπούτο του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των "νυχτερίδων", ο οποίος μπορεί να μην άλλαξε πολλά πράγματα από τον προκάτοχό του, Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο, ωστόσο πήρε ένα πολύτιμο "τρίποντο" για την ομάδα του, που "σκαρφάλωσε" αρκετές θέσεις στον πίνακα της βαθμολογίας.

Ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού είχε την παράδοση μαζί του, αφού μετρούσε 3 νίκες και 2 ισοπαλίες απέναντι στην Οσασούνα σε 5 ματς πρωταθλήματος. Χρειάστηκε, όμως, και το "παρθενικό" φετινό γκολ του Ρομπέρτο Σολδάδο μακριά από το "Μεστάγια" στην Primera Division και 8ο συνολικά, ώστε να φτάσει στην επιτυχία. Ο αρχισκόρερ των φιλοξενουμένων, μάλιστα, δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε απέναντι στην πρώην ομάδα του (έπαιξε δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης τη σεζόν 2006-2007). Το τέρμα του 27χρονου επιθετικού σημειώθηκε μετά από ένα κάκιστο παιχνίδι, φτωχό σε φάσεις και θέαμα, στο οποίο το στιβαρό σύστημα του "τσιγκούρι" δεν άφησε μεγάλες ελπίδες στους γηπεδούχους για κάτι καλό. Μετά το 1-0 στο 56', μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θωρακίστηκαν στα μετόπισθεν και μόνο λόγω επιπολαιότητας στην τελική φάση δεν έφτασαν και σε άλλα γκολ μέσω αντεπιθέσεων στη συνέχεια.

Ο ασθενής βρισκόταν στο κρεβάτι και ο Μανούτσο ετοιμαζόταν να τραβήξει το καλώδιο των μηχανημάτων από την πρίζα. Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν έτοιμη να αποχαιρετήσει οριστικά το φετινό τίτλο, αλλά ο Μεσούτ Οζίλ την κράτησε στη ζωή, έστω και με μηχανική υποστήριξη, οδηγώντας τη στη νίκη με 3-2 μέσα στο "Χοσέ Θορίγια" της Βαγιαδολίδ. Ο Ζοζέ Μουρίνιο, που διατήρησε τους Νάτσο και Χοσέ Καγεχόν στην ενδεκάδα μετά το θρίαμβο επί του Άγιαξ, είδε τον πρώην επιθετικό του Παναθηναϊκού να δίνει 2 φορές προβάδισμα στο σκορ στους γηπεδούχους. Ο Καρίμ Μπενζεμά είχε ισοφαρίσει στο 12ο λεπτό, αλλά το μομέντουμ ήταν υπέρ της ομάδας του Μίροσλαβ Τζούκιτς, η οποία με νίκη πλησίαζε ακόμα περισσότερο τις θέσεις της τετράδας.

Παρά την πίεση, οι γηπεδούχοι δεν νίκησαν ξανά τον Ντάνι Ερνάντες. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο εξαιρετικός συνδυασμός Μπενζεμά και Οζίλ κατέληξε στην ισοφάριση και στην αλλαγή πλάνων του Μουρίνιο. Με 3-5-2 στο 2ο ημίχρονο, οι "μερέγκες" πήραν τον έλεγχο του αγώνα και άρχισαν να κλείνουν τη Βαγιαδολίδ στα καρέ της. Ο Σέρχιο Ράμος, μάλιστα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σε μία φάση που το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα (διαιτητικό μπέρδεμα με το παθητικό οφσάιντ). Η μοίρα ήθελε τον Οζίλ να "σφραγίσει" τη νίκη, κάτι που έκανε με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ στο 72', με την οποία έδωσε το "τρίποντο" στους φιλοξενούμενους και τους κράτησε εντός διεκδίκησης του τίτλου.

Τρεις αγώνες έψαχνε τη χαρά της νίκης η Μάλαγα και τη βρήκε απέναντι στο συνήθες θύμα της στο πρωτάθλημα, τη Γρανάδα, παίρνοντας το "τρίποντο" από το 4-0 του "Ροζαλέδα". Σε 7 αναμετρήσεις του παρελθόντος στα "μεγάλα σαλόνια" της Ισπανίας, οι Ανδαλουσιάνοι μετρούσαν 4 νίκες και 3 ισοπαλίες στην έδρα τους, αλλά τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης απέφυγαν να βρεθούν πίσω στο σκορ μόνο λόγω των εξαιρετικών επεμβάσεων του Βίλι Καμπαγέρο. Ο Αργεντινός τερματοφύλακας κράτησε το μηδέν και το ρεσιτάλ ευκαιριών συνεχίστηκε, αλλά αυτήν τη φορά πρώτα βιολιά ήταν οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι. Αυτοί ήταν πιο εύστοχοι από τους συναδέλφους τους και οι Χοακίν Σάντσεθ, Χαβιέρ Σαβιόλα, Νάτσο Καμάτσο και Ρόκε Σάντα Κρους βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 4-0, το οποίο την ξαναφέρνει στην 4η θέση της βαθμολογίας, μπροστά από τη Χετάφε.

# Ο Πέπε έγινε ο παίκτης που χρειάστηκε τα λιγότερα ματς (124) για να φτάσει τις 100 νίκες στην Primera Division. Ξεπέρασε τον Σέρχιο Μπουσκέτς (126). Ακολουθούν οι Φέρεντς Πούσκας (135) και Λιονέλ Μέσι (136).

# Ο Φερνάντο Γκάγκο πέρασε στην αναμέτρηση της Βαλένθια με την Οσασούνα στο 77ο λεπτό (ο Βαλβέρδε προτίμησε τον Ντάβιντ Αλμπέλδα, στέλνοντας... μήνυμα στον Αργεντινό), αλλά αντικαταστάθηκε στο 83' λόγω μυικού τραυματισμού.

# Το γκολ του Ρομπέρτο Σολδάδο της Βαλένθια διεκόψε το σερί 425 λεπτών δίχως παθητικό του τερματοφύλακα της Οσασούνα, Αντρές Φερνάντεθ, το μεγαλύτερο στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν.

# Οι πρώην συμπαίκτες του Σίσι στη Βαγιαδολίδ (τώρα αγωνίζεται στην Οσασούνα) δεν τον ξέχασαν και του αφιέρωσαν το εν λόγω μπλουζάκι με το μήνυμα "κουράγιο Σίσι, είμαστε μαζί σου", μετά το σοβαρό τραυματισμό του στο γόνατο που θα τον κρατήσει εκτός για 6-8 μήνες.