X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ακόμα σκοράρει η Ρόμα, στο φινάλε η Μπάγερν (VIDEOS)

Με τους Κώστα Μανωλά και Βασίλη Τοροσίδη να αγωνίζονται βασικοί, η Ρόμα εκμεταλλεύθηκε τα αλλεπάλληλα αμυντικά λάθη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για να επιβληθεί 5-1 στο "Ολίμπικο". Το τρομερό γκολ του Τζερόμ Μπόατενγκ στο 90ό λεπτό χάρισε στην Μπάγερν τη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι.

Ρόμα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 5-1

(6' Ιτούρμπε, 10', 31' Ζερβίνιο, 20' Μαϊκόν, 50' Ιγκνάσεβιτς - 82' Μούσα)

Τριάντα ένα λεπτά ήταν αρκετά για να κάμψει η Ρόμα την αντίσταση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι εν τέλει να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο Champions League από τη σεζόν 2010-11 με 5-1. Οι "τζιαλορόσι", μάλιστα, αγνοούσαν την επιτυχία στο "Ολίμπικο" τους τελευταίους τρεις αγώνες, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στα τελευταία τέσσερα ματς στο συγκεκριμένο γήπεδο έχουν μπει 20 γκολ (11 υπέρ-9 κατά).

Οι Χουάν Ιτούρμπε και Ζερβίνιο συνεργάστηκαν υπέροχα στα δύο πρώτα γκολ, εν συνεχεία οι Μαϊκόν και Ζερβίνιο εκμεταλλεύθηκαν τα κενά στην αριστερή πτέρυγα της ρωσικής ομάδας, ενώ το κερασάκι στην τούρτα μπήκε με αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς στο 50ό λεπτό (έπειτα από σέντρα του Βασίλη Τοροσίδη). Στο τελευταίο ημίωρο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ της τιμής και τελικά το πέτυχαν με τον Αχμέντ Μούσα στο 82'.

Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Αστόρι, Τοροσίδης, Μανωλάς (76' Γιανγκά-Εμπιουά), Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ιτούρμπε (26' Φλορέντζι), Τότι, Ζερβίνιο (71' Λιάγιτς).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεβ, Φερνάντες, Ιγκνάσεβιτς, Ναμπάμπκιν (46' Σενίκοβ), Β. Μπερεζούτσκι, Τόσιτς (53' Εφρέμοβ), Μιλάνοβ, Ερεμένκο (66' Παντσένκο), Νάτχο, Μούσα, Ντουμπιά.

Μπάγερν - Μάντσεστερ Σίτι 1-0

(90' Μπόατενγκ)

Με τρομερό γκολ του Τζερόμ Μπόατενγκ στο 90ό λεπτό, η Μπάγερν επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Champions League, έπειτα από μία αναμέτρηση με πολλές ευκαιρίες και συγκινήσεις.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας απείλησαν στο 1ο και το 19ο λεπτό με τον Τόμας Μίλερ και στο 32ο με τον Ντάβιντ Αλάμπα (ο Τζο Χαρτ βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα), ενώ στον αντίποδα, ο Έντιν Τζέκο απείλησε στο 26'. Μετά την ανάπαυλα, ο Νταβίντ Σίλβα έχασε πολύ ευκαιρία, αλλά όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ρυθμό και κέρδιζαν μέτρα. Η δικαίωση τους επετεύχθη στο 90ό λεπτό με σουτ του Μπόατενγκ, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των πρωταθλητών Αγγλίας.

Μπάγερν: Νόιερ, Μπενατιά (85' Ντάντε), Ραφίνια (84' Πισάρο), Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Λαμ, Αλάμπα, Αλόνσο, Γκέτσε, Λεβαντόβσκι, Μίλερ (76' Ρόμπεν).

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Κλισί, Ντεμιτσέλις, Νασρί (58' Μίλνερ), Νάβας (88' Κολάροβ), Σίλβα, Φερναντίνιο, Τουρέ, Τζέκο (74' Αγκουέρο).

Τρελάθηκε στο γκολ ο Γκουαρδιόλα (VIDEO)

Χαρτ: "Ελπίζω να μην σκόραρε ο Κόουλ!" (VIDEO)