X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

24η αγ.: Καθάρισε από το ημίχρονο η Γιουβέντους, ισόπαλο το ντέρμπι Λάτσιο-Νάπολι

Η Φιορεντίνα αποτελεί έναν από τους πιο "αγαπημένους" αντιπάλους της Γιουβέντους, αφού μετρά μόλις μία νίκη στα τελευταία 23 μεταξύ τους παιχνίδια. Εν προκειμένω, οι πρωταθλητές Ιταλίας επικράτησαν 2-0 στο "Γιουβέντους Στέιντιουμ". Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Λάτσιο-Νάπολι.

Υπό το βλέμμα του Νικολά Ανελκά, ο οποίος έμεινε στον πάγκο για δεύτερη σερί αγωνιστική, η Γιουβέντους εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο και ξεπέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχης Φιορεντίνα.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού, ο Μίρκο Βούτσινιτς κοντρόλαρε την μπάλα μετά την απομάκρυνση του Φακούντο Ρονκάλια και με καλοζυγισμένο σουτ εκτέλεσε τον Εμιλιάνο Βιβιάνο, ενώ στο 41ο ο Αρτούρο Βιδάλ έδωσε έτοιμο γκολ στον Αλεσάντρο Μάτρι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν αποδείχθηκε παρά μια τυπική διαδικασία αφού η Φιορεντίνα δεν δημιούργησε καμία κλασική ευκαιρία και η Γιουβέντους είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι προσπάθειες των Βιντάλ (στο 48') και Μάτρι (στο 67') δεν βρήκαν στόχο και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Λάτσιο και Νάπολι στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής. Η μεταξύ τους διαφορά παρέμεινε στους 6 βαθμούς, ενώ η Γιουβέντους βρίσκεται, πλέον, στο +5 από τους "παρτενοπέι".

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτροβιτς προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Σέρτζιο Φλοκάρι, ο οποίος σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια του Μόργκαν ντε Σάνκτις (στο 33' και το 91'), ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με εκπληκτικό γκολ του καλύτερου παίκτη τους (Ούγκο Καμπανιάρο) στο 88ο λεπτό και είχαν, επίσης, δύο δοκάρια (στο 38' και το 87').

# Ο Αλεσάντρο Μάτρι έχασε το παπούτσι του τη στιγμή που χριζόταν σκόρερ.

# Οι Κλαούντιο Μαρκίζιο και Φεντερίκο Πελούσο συμπλήρωσαν κίτρινες και θα απουσιάσουν στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τη Ρόμα.

# Ο Σέρτζιο Φλόκαρι έχει βάλει 5 γκολ στα τελευταία 6 παιχνίδια σε Serie A και Coppa Italia.

# Ο Λουίς Σαχά πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λάτσιο. Συγκεκριμένα αντικατέστησε τον Άλβαρο Γκονσάλες στο 90ό λεπτό.