Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 4-3 (πεν.)

Το εύστοχο επιπλέον πέναλτι του Ομο έστειλε τον Πανιώνιο στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας και τον Παναθηναϊκό στο... πρωτάθλημα (4-3). Ο Λέτο έχασε το κρίσιμο πέναλτι των "πρασίνων". 0-0 τελείωσαν τα 120 λεπτά αγώνα.

Εικόνα του αγώνα

Μέχρι ο Πανιώνιος να πανηγυρίσει τη σπουδαία, παλικαρίσια πρόκριση δεν συνέβησαν πάρα πολλά και αξιοσημείωτα. Το 0-0 σε 120 λεπτά ήταν μάλλον αντιπροσωπευτικό.

Βέβαια το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Εκείνη του πρώτου ημιχρόνου στη διάρκεια του οποίου ελάχιστες φορές οι δύο τερματοφύλακες ήρθαν σε επαφή με την μπάλα. Τα πολλά, πάρα πολλά, λάθη στο χώρο του κέντρου, τόσο από "κυανέρυθρους" όσο και από "πράσινους", αλλά και η έλλειψη έμπνευσης την κατάλληλη στιγμή στέρησαν από την αναμέτρηση τις καλές στιγμές.

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε με τις συνεργασίες Βύντρα - Ζέκα από τα δεξιά να πλαγιοκοπήσει, αλλά στις περισσότερες πρωτοβουλίες η άμυνα του Πανιωνίου λειτούργησε αποτελεσματικά και δεν επέτρεψε κινδύνους για το τέρμα του Σιδεράκη. Μόνο στο 35' ο Πορτογάλος απείλησε, αλλά το πλασέ που έκανε στην κίνηση από πλεονεκτική θέση έφυγε ψηλά άουτ.

Η συνέχεια ήταν μια διαφορετική υπόθεση. Ο Πανιώνιος πίστεψε περισσότερο στον εαυτό του, άνοιξε το παιχνίδι του από τις πτέρυγες, ιδίως από τα δεξιά, και χάρη στην ποιότητα των Σάμαρη, Σκέμπρι, Κούτσι που ταλαιπώρησαν τους αντίπαλους μπακ, μεταξύ των οποίων ο Κατσουράνης. Έφεραν δε σε δύσκολη θέση τον Καρνέζη, ο οποίος στο 54' στάθηκε τυχερός που ο Μπιάρσμιρ κόντραρε το σουτ του Κούτσι, αλλά στο 60', στο 62' και στο 64', στο πεντάλεπτο πίεσης του Πανιωνίου, ήταν αποτελεσματικός.

Μετά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του 70' (ο Σιμάο έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Τσότσαλιτς) οι "πράσινοι" αντιλήφθηκαν, έστω και καθυστερημένα τον κίνδυνο, αρχίζοντας να παίζουν πιο συγκροτημένα. Ο Λέτο επωμίστηκε την ευθύνη, πήρε πρωτοβουλίες και έκανε άνω κάτω την άμυνα του Πανιωνίου. Ο Τοτσέ όμως κατασπατάλησε δύο ευκαιρίες εξ αυτών που δεν χάνονται. Από τη στιγμή δε που και ο Βύντρα στο 80', αντί να δώσει δίπλα επέλεξε να σουτάρει (άουτ), η παράταση ήταν αναπόφευκτη.

Εκεί ο Λέτο, τρία λεπτά μετά τη έναρξη, ακόμη αναρωτιέται ακόμη πως έστειλε την μπάλα άουτ και όχι στα δίχτυα του Σιδεράκη. Μετά απ' αυτό όμως τα πέναλτι φάνταζαν η πιο πιθανή εξέλιξη με τον τρόπο που αγωνίζονταν οι δύο ομάδες. Ο φόβος του αποκλεισμού και η κούραση λειτούργησαν ανασταλτικά και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Ο Παναθηναϊκός την είχε στα χέρια του, αλλά ο Σιδεράκης την... άρπαξε, πιάνοντας το πέναλτι του Λέτο. Αντίθετα ο Όμο ευστόχησε και το γήπεδο πήρε φωτιά.

Κλειδί του αγώνα

Όταν ένα παιχνίδι φτάνει στη διαδικασία των πέναλτι, η ικανότητα, η τύχη και η ψυχραιμία παίζει καθοριστικό ρόλο. Ο Παναθηναϊκός πέταξε την ευκαιρία του με τον Λέτο και ο Πανιώνιος πάλι την άρπαξε από τα μαλλιά.

Η επιλογή του Άκη Μάντζιου να παίξει ο Γιάννης Σιδεράκης και ο όχι ο Χρυσόστομος Μιχαηλίδης αποδείχθηκε εκ των υστέρων σοφή. Όχι μόνο για τα δύο πέναλτι που έπιασε στην τελική διαδικασία αλλά τόσο για την απόκρουση στο τετ α τετ του Τοτσέ στην κανονική διάρκεια όσο και για τη σταθερότητα που επέδειξε.

Ο Σεμπαστιάν Λέτο ήταν αυτή τη φορά ο μοιραίος του Παναθηναϊκού. Έχασε την ευκαιρία του ματς στην έναρξη της παράτασης και νικήθηκε από τον Σιδεράκη στο καθοριστικό πέναλτι της βραδιάς, εκείνο που θα έδινε την πρόκριση στο "τριφύλλι".